понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą również za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie z PCV buduje się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo wzrastają i mocno się zagęszczają. Co niemiara uroku maja także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek albo kwiatami stanowią przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, a także nasze preferencje a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często również bujnie kwitną, ale chcą tez wiele przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastiku z Lędziny mogą być niesłychanie wysmukłe, chociaż powinno się je cyklicznie obcinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie plot wyznacza się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi susze,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий